logo

به پایگاه اطلاع رسانی باشگاه نفت و نیرو خوش آمدید.


منوی سایت
ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
Language selection
RSS Feed

اخبار حوزه فعالیت : برگزاری همایش فرصت های سرمایه گذاری در طرح های MINI LNG
فرستاده شده در تاریخ در تاريخ ۱۳۹۳/۴/۲ ۱۵:۰۰:۰۰ ( 2145 بار خوانده شده )

همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری در طرح های MINI LNG با حضور مدیران صنعت گاز و سرمایه گذاران بخش
خصوصی و با هدف آشنایی مدیران و سرمایه گذاران ایرانی با صنعت MINI LNG و ورود کشور به این صنعت مهم، 2 تیر ماه در محل شرکت ملی گاز ایران برگزار شد.
در این همایش معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر بحث امنیت انرژی در کشور مطرح است، افزود: یکی از راهکارهایی که می تواند امنیت تامین انرژی به ویژه در فصول سرد سال را در کشور به همراه داشته باشد استفاده از صنعت MINI LNG است.
مهندس عراقی با بیان اینکه استفاده از صنعت MINI LNG نیز تا حد زیادی منجر به کنترل نوسانات می شود، یادآور شد: شرکت ملی گاز ایران در ساخت MINI LNG دو هدف را دنبال می کند یکی تامین گاز شهرها و روستاهایی که گازرسانی به آنها از طریق خطوط انتقال گاز مقرون به صرفه نیست و دیگری ذخیره سازی گاز از طریق MINI LNGدر فصول سرد سال، به منظور تامین گاز مورد نیاز صنایع و نیروگاه ها در زمستان است که تحقق این امر علاوه بر صرفه اقتصادی به محیط زیست کشور نیز کمک قابل توجهی خواهد کرد.
در ادامه رییس امور مهندسی مدیریت گاز رسانی شرکت ملی گاز با شرح روش های مختلف تولید گاز مایع به منظور آشنایی بیشتر مدیران شرکت های سرمایه گذاری، به توضیح انواع سیکل ها و فرآیندهای مایع سازی گاز و تجهیزات مورد نیاز برای این عملیات پرداخت.
مهندس شیخ بهایی همچنین خاطر نشان کرد که بمنظور حضور گسترده تر بخش خصوصی در پروژه های سرمایه ای شرکت گاز، تعامل با بخش خصوصی تقویت می شود و مدیر عامل شرکت ملی گاز فعالیت های زیادی در این زمینه داشته است.
مهندس پور ابراهیم در بخش بعد به شرح کاربردهای LNG در بخش های مختلف صنعتی و خانگی پرداختند. ایشان با شرح تاریخچه مایع سازی گاز، به توضیح موارد و میزان استفاده از گاز مایع در بخش های مختلف و کشورهای متفاوت پرداختند.
مهندس منتظر تربتی مزایای استفاده از صنعت LNG را عدم نیاز به توسعه شبکه، نداشتن ریسک برداشت گاز از مخازن، نداشتن حجم گاز غیر قابل برداشت، جبران کمبودهای گاز در زمستان و تامین پایدار گاز صنایع و نیروگاه ها عنوان کردند.
مدیر برنامه ریزی شرکت ملی گاز یادآور شدند که بر اساس تاکید وزیر نفت مبنی بر تسریع در اجرای مخازن روزمینی و زیرزمینی ذخیره سازی گاز، در مرحله نخست 4 نقطه حساس کشور برای ساخت مخازن MINI LNG با ظرفیت بیش از 3 میلیارد مترمکعب تعیین شده است.
در بخش بعدی مباحث اقتصادی مرتبط با این صنعت در ایران مورد بررسی قرار گرفت. مهندس مصطفوی به عنوان سخنران این بخش، سه بخش تولید LNG، ذخیره سازی و حمل و نقل را به عنوان زمینه های اصلی سرمایه گذاری ذکر کردند. در ادامه ایشان در هر بخش هزینه های سرمایه گذاری و هزینه های دوران بهره برداری را برای آشنایی بیشتر سرمایه گذاران شرح دادند. در انتها با اشاره به راهکارهای استفاده از MINI LNG و روش های تامین مالی در این سرمایه گذاری به شرح ذخیره سازی فصلی گاز بصورت مایع اشاره کردند.
در آخرین سخنرانی نیز مهندس قاسم زاده از پژوهشگاه نیرو به توضیح مدل قراردادی در طرح های MINI LNG پراختند. ایشان به شرح مدت قرارداد، مقدار مورد معامله، قیمت‎گذاری و صورت حساب در این پروژه ها پرداختند. ایشان محل تحویل خوراک به شرکت را مطابق قرارداد، در محل مورد نظر و از طریق خط لوله اعلام نمود و اضافه کردند که دریافت مجوزهای مربوط به اتصال به خط سراسری انتقال گاز جهت دریافت خوراک بر عهده شرکت ملی گاز ایران بوده و کسب سایر مجوزها بر عهده شرکت طرف قرار داد می باشد. ایشان در ادامه با شرح موارد مربوط به فسخ قرار داد و همچنین روش های جبران خسارت و ضمانتنامه های مورد نظر پرداخت.


بدون نظر
اخبار حوزه فعالیت : همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری در MINI LNG
فرستاده شده در تاریخ در تاريخ ۱۳۹۳/۳/۹ ۲۲:۱۰:۰۰ ( 2294 بار خوانده شده )
اخبار حوزه فعالیت

عدم توازن چشمگیر میزان مصرف در شبکه سراسری بین ماه های سرد و گرم سال ازطرفی و ضرورت تامین پایدار گاز برای مصارف مختلف نیروگاهی، خانگی و صنایع از طرف دیگر، توجه به راهکارهای موثری که در کوتاه مدت منجر به رفع این مشکل شود را ضرورت می بخشد.
از این رو طرح هایی برای تولید، ذخیره سازی و انتقال LNG در کشور تعریف شده است که پاسخگوی نیاز کشور برای پیک سایی گاز در فصل های سرد سال وگازرسانی به برخی از شهرهای کوچک و نقاط روستایی باشد. این طرح ها در اندازه های مختلف براساس نیاز نقاط مختلف و توان سرمایه گذاری قابل تنظیم بوده و مقدار مناسب سرمایه گذاری موردنیاز، امکان حضور بخش خصوصی در این زمینه را فراهم می آورد. دولت نیز باتوجه به توجیه اقتصادی مناسب طرح های Mini LNG، زمینه ها و تضمین-های لازم برای به نتیجه رساندن هرچه سریعتر و فعالیت سودآور آنها را فراهم نموده است.
همایش یک روزه معرفیفرصت‎های سرمایه‎گذاری در بخشMini LNGبه همت باشگاه نفت ونیرو وباحضور تصمیم-گیـرندگان و دست اندرکاران وزارت نفتبرگزار می شود؛دراین رویداد فرصت های سرمایه گذاری در این حوزه از منظر حقوقی،تکنولوژی واقتصادی بررسی شده وعلاوه براین در نشست پرسش وپاسخ به سوالات حاضران پاسخ دادهخواهدشد. مباحث مورد بررسی در این همایش به طور خلاصه به شرح زیر است.
o بررسی اقتصـــادیو توجیه پروژه های مایع سازی گاز طبیعی و Mini LNG
o تكنولوژي هاي توليد، ذخیره سازی و حمل ونقلLNGMini و استانداردها و الزامات فني
o مدل قراردادها، قيمت گذاري، تعهدات قانونی و الزامات طرفين
لازم به توجه است که در این همایش بسته های حاوی اطلاعات فنی، قراردادهای تیپ و نتیجه مطالعات اقتصادی این طرح ها ارائه خواهدشد.
این همایش که مخاطبین آن سازمانها و صندوق های سرمایه گذاری، شرکت‎های مشاور و پیمانکار داخلی وخارجی، صادرکنندگان، سازندگان و تامین‎کنندگان تجهیزات مرتبط، وصاحب‎نظران حوزه انرژیمی باشد، روز دوشنبه 2تیـرماه درمرکز همایش های بین-المللی صداوسیما خواهدبود. برای هماهنگی و ثبت نام دراین همایش لطفاً با دبیرخانه انجمن تماس بگیرید.

تلفن: 88979251-5
نمابر: 88971887

بدون نظر