logo

به پایگاه اطلاع رسانی باشگاه نفت و نیرو خوش آمدید.


منوی سایت
ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
Language selection
اخبار حوزه فعالیت : برگزاری همایش فرصت های سرمایه گذاری در طرح های MINI LNG
فرستاده شده در تاریخ در تاريخ ۱۳۹۳/۴/۲ ۱۵:۰۰:۰۰ ( 1888 بار خوانده شده )

همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری در طرح های MINI LNG با حضور مدیران صنعت گاز و سرمایه گذاران بخش
خصوصی و با هدف آشنایی مدیران و سرمایه گذاران ایرانی با صنعت MINI LNG و ورود کشور به این صنعت مهم، 2 تیر ماه در محل شرکت ملی گاز ایران برگزار شد.
در این همایش معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر بحث امنیت انرژی در کشور مطرح است، افزود: یکی از راهکارهایی که می تواند امنیت تامین انرژی به ویژه در فصول سرد سال را در کشور به همراه داشته باشد استفاده از صنعت MINI LNG است.
مهندس عراقی با بیان اینکه استفاده از صنعت MINI LNG نیز تا حد زیادی منجر به کنترل نوسانات می شود، یادآور شد: شرکت ملی گاز ایران در ساخت MINI LNG دو هدف را دنبال می کند یکی تامین گاز شهرها و روستاهایی که گازرسانی به آنها از طریق خطوط انتقال گاز مقرون به صرفه نیست و دیگری ذخیره سازی گاز از طریق MINI LNGدر فصول سرد سال، به منظور تامین گاز مورد نیاز صنایع و نیروگاه ها در زمستان است که تحقق این امر علاوه بر صرفه اقتصادی به محیط زیست کشور نیز کمک قابل توجهی خواهد کرد.
در ادامه رییس امور مهندسی مدیریت گاز رسانی شرکت ملی گاز با شرح روش های مختلف تولید گاز مایع به منظور آشنایی بیشتر مدیران شرکت های سرمایه گذاری، به توضیح انواع سیکل ها و فرآیندهای مایع سازی گاز و تجهیزات مورد نیاز برای این عملیات پرداخت.
مهندس شیخ بهایی همچنین خاطر نشان کرد که بمنظور حضور گسترده تر بخش خصوصی در پروژه های سرمایه ای شرکت گاز، تعامل با بخش خصوصی تقویت می شود و مدیر عامل شرکت ملی گاز فعالیت های زیادی در این زمینه داشته است.
مهندس پور ابراهیم در بخش بعد به شرح کاربردهای LNG در بخش های مختلف صنعتی و خانگی پرداختند. ایشان با شرح تاریخچه مایع سازی گاز، به توضیح موارد و میزان استفاده از گاز مایع در بخش های مختلف و کشورهای متفاوت پرداختند.
مهندس منتظر تربتی مزایای استفاده از صنعت LNG را عدم نیاز به توسعه شبکه، نداشتن ریسک برداشت گاز از مخازن، نداشتن حجم گاز غیر قابل برداشت، جبران کمبودهای گاز در زمستان و تامین پایدار گاز صنایع و نیروگاه ها عنوان کردند.
مدیر برنامه ریزی شرکت ملی گاز یادآور شدند که بر اساس تاکید وزیر نفت مبنی بر تسریع در اجرای مخازن روزمینی و زیرزمینی ذخیره سازی گاز، در مرحله نخست 4 نقطه حساس کشور برای ساخت مخازن MINI LNG با ظرفیت بیش از 3 میلیارد مترمکعب تعیین شده است.
در بخش بعدی مباحث اقتصادی مرتبط با این صنعت در ایران مورد بررسی قرار گرفت. مهندس مصطفوی به عنوان سخنران این بخش، سه بخش تولید LNG، ذخیره سازی و حمل و نقل را به عنوان زمینه های اصلی سرمایه گذاری ذکر کردند. در ادامه ایشان در هر بخش هزینه های سرمایه گذاری و هزینه های دوران بهره برداری را برای آشنایی بیشتر سرمایه گذاران شرح دادند. در انتها با اشاره به راهکارهای استفاده از MINI LNG و روش های تامین مالی در این سرمایه گذاری به شرح ذخیره سازی فصلی گاز بصورت مایع اشاره کردند.
در آخرین سخنرانی نیز مهندس قاسم زاده از پژوهشگاه نیرو به توضیح مدل قراردادی در طرح های MINI LNG پراختند. ایشان به شرح مدت قرارداد، مقدار مورد معامله، قیمت‎گذاری و صورت حساب در این پروژه ها پرداختند. ایشان محل تحویل خوراک به شرکت را مطابق قرارداد، در محل مورد نظر و از طریق خط لوله اعلام نمود و اضافه کردند که دریافت مجوزهای مربوط به اتصال به خط سراسری انتقال گاز جهت دریافت خوراک بر عهده شرکت ملی گاز ایران بوده و کسب سایر مجوزها بر عهده شرکت طرف قرار داد می باشد. ایشان در ادامه با شرح موارد مربوط به فسخ قرار داد و همچنین روش های جبران خسارت و ضمانتنامه های مورد نظر پرداخت.


صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه